If you can not read this email in Persian, please click here.

 

شماره 10 - 2004

 

       

Ouriran شش ساله شد !

سال جدیدی برای ما از راه رسید خوشحالیم که اعلام کنیم 6 سال توانسته ایم در کنار شما دوستان گرامی و به کمک شما فعالیت کنیم. طی سال گذشته سعی کردیم ماهیانه با این خبرنامه با شما بیشتر در ارتباط باشیم و موفق شدیم از نظرات شما برای پیشرفت خود استفاده کنیم. ما همچنان مشتاق هستیم تا توانمندیهای خود را مطابق نیازهای شما نیز به روز کنیم.دست یکایک شما اعضای Ouriran را که در این بازار بزرگ به ما وفادار بوده اید  صمیمانه میفشاریم و از شما دعوت میکنیم حتما به پاینن صفحه سری بزنید تا یکی از 25 برنده هدیه دومین ما باشید که به همین مناسبت برای شما تدارک دیده شده است.

 

 

پرسش متداول

IranIT چیست؟

IranIT.com بخش خبری Ouriran میباشد ( news.ouriran.com ) که از سال 2000  توسط همکاران ما در بخش خبری جمع آوری و به روز میشود . این وب سایت آخرین اخبار تکنولوژی اطلاعات ( IT ) ایران و سراسر دنیا را هر روز در دسترس شما قرار میدهد. برای دسترسی سریعتر لینک مربوط به آین بخش در قسمت پایین منوی وب سایت Ouriran تحت عنوان IT News نیز موجود میباشد. در این وب سایت میتوانید اطلاعات مفید دیگری از جمله  آدرس منابع خبری و روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی و رادیویی ایران و جهان را نیز پیدا کنید.

 

معرفی امکانات

به روز رسانی سرویس آمارگیری  -  Deepmetrix Livestats v7.0
 

ورژن جدید این برنامه که بر اساس تکنولوژی NET.  نوشته شده است و از نظر آماری و امکانات  نسبت به ورژن قبلی تفاوت چشمگیری کرده است  .  این سرویس بنابه درخواست برای مشتریان نسب میگردد.
 

اخبار

بروز رسانی سریع DNS برای دامنه های net & .com.   
از ماه گذشته و بواسطه تغییراتی که بوسیله Verisign  شرکت کنترل کننده دامنه های net.  و com.  انجام شده است تغییرات جدید در DNS توسط شرکت های ثبت کننده دومین تقریبا به صورت آنی  به سرورهای مادر  DNS انتقال داده میشود و از اینترنت قابل دیدن است .

این به چه معناست ؟ این به این معناست که دامنه جدیدی که شما در این لحظه ثبت میکنید به شرط داشتن نتظیمات درست  DNS  در کمتر از 10 دقیقه در اینترنت قابل دیدن است یا تغییراتی که بر روی Nameserver های دومین انجام دهید به صورت آنی فعال شده و شما لازم نیست 12  تا  24 ساعت منتظر بمانید .

هشدار امنیتی در مورد WinZip

کاربران ویندوز که از نمونه برنامه معمولی WinZip استفاده میکنند در معرض خطر امنیتی قرار دارند.

WinZip برنامه ای است که اکثر افراد از آن برای کمپرس (کوچک کردن) فایل و یا دیکمپرس (باز کردن) فایل استفاده میکنند و تقریبا مصرفی همه گیر یافته است.

این خبر که از طرف شرکت WinZip Computing و محققان امنیتی منتشر شده است میگوید که نسخه های 3 و 6 و 7 و 8 و 9 برنامه WinZip نقطه ضعفی دارد که به هکر امکان میدهد تا کد خطرناکی را در کامپیوتر ویندوز اجرا کند.

در یک گزارش که روز پنجشنبه از طرف شرکت امنیتی دانمارکی Secunia منتشر شد، این نقطه ضعف در ردیف 4 از پنج رده اهمیت این شرکت تعریف گردیده است.

WinZip توصیه میکند که هرچه سریعتر نسبت به اصلاح این مشکل اقدام نمائید. مصرف کنندگان باید از نمونه WinZip 9.XSR1 برای رفع اشکال استفاده کنند که حاوی WinZip 9.0 Service Release 1-SR1 است. برنامه WinZip رایگان نیست اما اگر قبلا این برنامه را خریده باشید، ارتقا برنامه به این نمونه جدید رایگان خواهد بود. برنامه جدید را میتوانید از www.winzip.com/upgrade.htm برداشت نمائید.

 

هارد دیسک 1.8 اینچی برای وسایل الکترونیکی

شرکت HGST که واحد درایو هارددیسک هیتاچی ژاپن میباشد ، اقدام به نمونه سازی هارددیسکهای جدید 1.8 اینچی کرده که جای کمتری میگیرد و مصرف کمتری هم دارد.

آن فان، مدیر خط تجاری درایوهای 1.8 اینچی HGST در یک مصاحبه تلفنی طی روز چهارشنبه گفت: طراحی این درایو با توجه به نیازهای موجود در دستگاههای مصرفی الکترونیکی انجام شده است. برای رسیده به این نتیجه، لازم بود تا مسائلی مانند اندازه، ضربه، توان مصرفی و صدای تولید شده، وزن  و کیفیت، همزمان و  با هم حل شود.

 چون اکثر وسایل مصرفی الکترونیک کوچک هستند، پس جای زیادی برای یک هارددیسک ندارند، بدین علت یک کانکتور از نوع ZIF و یا Zero Insertion Force برای درایو منظور شد که خود باعث کاهش وزن معادل 1 گرم در 46 گرم شد. چگالی ذخیره دیتا در سطح دیسک نیز به 99.8 گیگابیت در واحد اینچ مربع رسید که تا 30 گیگابایت روی هر طرف پلاتر تک هارددیسک جا میدهد.

مقاومت ضربه نیز از 300Gs به 500Gs افزایش یافت. نرخ load/unload برای هد درایو از سطح دیسک نیز دو برابر شد و از 300000 سیکل به 600000 رسید. توان مصرفی نیز آنچنان کاهش یافت که قابل کارکرد میباشد.

نمونه های این درایو آماده ارسال به مشتریان است و HGST آماده تولید انبوه در صورت دریافت سفارش است. درایو C4K60 با 20 و 30 گیگابایت ظرفیت، آماده تولید است و قیمتی معادل 125 و 160 دلار امریکا دارد.

 

تقویت دیتابیس جاوایی Cloudscape آی بی ام

آی بی ام در حال ارائه کمک رایگان به توسعه دهندگان است تا آنها را راغب سازد روی دیتابیس relational جاوایی Cloudscape کار کنند.

 Cloudscape  که یک دیتابیس Java-based transactional relational میباشد به نحوی طراحی شده که به پشتیبانی administration نیازی ندارد. اینک آی بی ام با ارائه دسترسی مجانی به مقالات، پیشنهادهای فنی، کدهای نمونه و برداشت یک نمونه مجانی از کد  Cloudscape اقدام به تشویق توسعه دهندگان برای کار روی این دیتابیس کرده است.

این حرکت درست سه هفته بعد از آن انجام میشود که آی بی ام یک کپی از Derby، دیتا بیس  Cloudscape relational مخصوص Apache Software Foundation را عرضه کرد. آمار نشان میدهد که طی این سه هفته بیش از 5000 نسخه از کد باینری  Cloudscape برداشت (download) شده است. دسترسی رایگان به مقالات، پیشنهادهای فنی، کدهای نمونه و یک نسخه از کد قابل برداشت  Cloudscape از اینجا امکان پذیر است.

سورس کد Derby برای آپاچی از اینجا قابل برداشت است.

 

سیلیکون کارباید - تحولی جدید در صنعت الکترونیک

تحقیقات ژاپنی ها در زمینه رشد سیلیکون کارباید Silicon Carbide ، میتواند انقلابی در صنعت الکترونیک دنیا ایجاد کند. یک تیم از دانشمندان به روشی برای ساخت کریستالهای تا حد کامل، از سیلیکون کارباید دست یافته اند که امکانات جدیدی پیش روی چیپهای کامپیوتری هم میگشاید.

مدتهاست که سیلیکون کارباید بعنوان جایگزینی برای سیلیکون خالص در الکترونیک مورد توجه است. این نوع کریستال جریان را بسیار بهتر از سیلیکون خالص هدایت میکند و میتواند در حرارت بالا و تشعشات رادیویی هم بخوبی کار کند.

اما تا امروز ساخت کریستالهایی که به حد کافی بزرگ باشد و عیب هم نداشته باشد، امکان پذیر نشده بود. امروزه با عبور از این سد، راهی برای دستیابی به دستگاههای الکترونیکی به مراتب بهتر و وسایلی که در شرایطی سخت بخوبی کار میکنند، هموار شده است. نمونه چنین مصرفی استفاده از رگولاتور سوخت داخل موتورهای جت و مصرف در وسایلی است که به فضا ارسال میشود.

این خبر می افزاید که تیمی متشکل از آزمایشگاههای تحقیق و توسعه مرکز تویوتا در ناکاکوتا به رهبری کازوماسا تاکاتوری، راهی یافته اند که میتوانند کریستال بدون عیب تولید کنند.

 

چیپ ست Wi-Fi سه حالته

اینتل اولین مجموعه چیپ ست خود را که از تمام سه حالت Wi-Fi پشتیبانی میکند، عرضه کرد

این چیپ ست شامل تکنولوژی IEEE 802.11a,b,g است. بدین ترتیب یک کامپیوتر نت بوک میتواند به شبکه بیسیم شرکت وصل باشد، بدون آنکه هنگام بهینه سازی شبکه، نیازی به بهینه سازی نت بوک باشد.

دو تکنولوژی 802.11b, g از طیف رادیویی در محدوده 2.4 گیگاهرتزی برای انتقال دیتا با نرخ 11MBPS و 54Mbps (به ترتیب) بهره میگیرند. نمونه عمومی تر 802.11a با نرخ انتقال 54Mbps از طیف 5 گیگاهرتزی سود میجوید که همزمان میتوان کانالهای بیشتری را مصرف کرد و تداخل کمتری در باند 5 گیگاهرتزی وجوود دارد.

 

فایروال سیمانتک نیاز به اصلاح دارد

سیمانتک برای انواع محصولات امنیتی فایروال  و گیت وی خود اقدام به عرضه اصلاحیه یا Patch کرد.

هرچند که کارشناسان نقاط ضعفهای یاد شده را در رده متوسط ارزیابی کرده اند اما سیمانتک بکارگیری این اصلاحیه ها را توصیه کرده است. از جمله محصولاتی که در این گروه قرار دارد عبارتند از:

VelociRaptor 1.5

Gateway Security 1.0

Gateway Security 2.0

Enterprise Firewall/VPN 7.x for Solaris and Windows NT/2000

نقطه ضعف این محصولات بشکلی بوده که امکان حمله از نوع DoS یا Denial of Service را ایجاد میکند. در زیر آدرس سایتهای اینترنتی دسترسی به اصلاحیه ها آمده است:

 

Apply patches (see original advisories for installation instructions).

Symantec VelociRaptor 1.5:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-vr15-3des.tgz
Symantec Gateway Security 1.0:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-sgs10-3des.tgz
Symantec Gateway Security 2.0:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-sgs20.tgz
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0 for Solaris:
ftp://ftp.symantec.com/public/up...trust-704s-3des.tar.Z (Domestic)
ftp://ftp.symantec.com/public/up...t-704s-des.tar.Z (International)
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0 for Windows NT/2000:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-704w-3des.exe (Domestic)
ftp://ftp.symantec.com/public/up...ust-704w-des.exe (International)
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0.4 for Solaris:
ftp://ftp.symantec.com/public/up...trust-704s-3des.tar.Z (Domestic)
ftp://ftp.symantec.com/public/up...t-704s-des.tar.Z (International)
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0.4 for Windows NT/2000:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-704w-3des.exe (Domestic)
ftp://ftp.symantec.com/public/up...ust-704w-des.exe (International)
 


Original Advisory:
Symantec VelociRaptor 1.5:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-vr15-readme.txt
Symantec Gateway Security 1.0:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-sgs10-readme.txt
Symantec Gateway Security 2.0:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-sgs20-readme.txt
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0 for Solaris:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-70s-readme.txt
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0 for Windows NT/2000:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-70w-readme.txt
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0.4 for Solaris:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-704s-readme.txt
Symantec Enterprise Firewall/VPN 7.0.4 for Windows NT/2000:
ftp://ftp.symantec.com/public/updates/entrust-704w-readme.txt

 

اولین دیسک هولوگرام دنیا

200 گیگا بایت دیتا روی هر دیسک - هرچند تکنولوژیهای Blu-ray و HD-DVD در حال تکمیل هستند اما یک شرکت ژاپنی میگوید که به روشی دست یافته که به کمک تکنولوژی هولوگرافیک، روزی آنها را پشت سر میگذارد.

شرکت Optware، امروز اعلام کرد که اولین عمل ضبط و پخش دیجیتالی فیلم روی یک دیسک شفاف به روش هولوگرافیک را انجام داده است. این تکنولوژی در اولین فصل سال 2006 با ارائه پخش کننده های ضبط/پخش برای دیسکهای 200 گیگابایتی HVD به بازار می آید.

HVD=Holographic Versatile Discs

این تکنولوژی از لیزر سبز 532 نانومتری برای نوشتن دیتا روی دیسک 12 سانتی متری استفاده میکند.

 
   

 

سرویسهاي ویژه

 به مناسبت سالگرد 6 سالگی Ouriran به  اولین 25 نفری که به پاسخنامه زیر جواب دهند  دومین  info . هدیه داده خواهد شد. همچنین به ۵ نفری که بهترین و سازنده ترین انتقادات را ارایه دهند  ۵ پلان قرمز و دامنه مورد انتخاب ( بدون محدودیت نوع) هدیه خواهد شد .  لطفا دومین مورد نظر خود را در صفحه اول Ouriran چک کنید که قبلا گرفته نشده باشد . 

 

نام و نام خانوادگی:
آدرس E-mail:
 وب سایت  هوست شده در ouriran.com :
عالی   خوب  متوسط  ضعیف سطح کیفی خدمات ouriran.com :
عالی   خوب  متوسط  ضعیف سطح رضایت از سیستم ‍پشتیبانی :
عالی   خوب  متوسط  ضعیف سطع رضایت از سیستم فروش :
عالی   خوب  متوسط  ضعیف سطع رضایت از سیستم حسابرسی :
   
آری   خیر آیا سرویس های OURIRAN.COM را رو به رشد میبینید ؟
   
آری   خیر آیا سرویس های OURIRAN.COM را به دوستان و همکاران خود توصیه میکنید ؟
   
   
پیشنهادات و انتقادات شما :
دومین info . مورد نظر:

 

All domain name registrations are subject to the terms of our Services Agreement, located here.

Our email messages are intended to keep you informed of new promotions and services as they become available. As the subscriber of ouriran we need to send this this newsletter to keep you updated about our system.

ارزيابي مطالب مورد اشاره در اين خبرنامه    

   خوب   متوسط     ضعيف